Adoptuj si strom alebo pozorovanie jedného stromu počas celého roka

Stromy pre nás vyrábajú životodarný kyslík a zo vzduchu odčerpávajú nebezpečný oxid uhličitý. Lesy sú našimi pľúcami a rezervoármi pitnej vody. Sú s našimi životmi spojené odjakživa. Drevom sa kúrilo, stavali sa z neho obydlia a vyrábali mnohé nástroje. Odborníci dokonca ani dnes nevedia presne popísať všetky dôležité funkcie lesov a ich pôsobenie na civilizáciu. Jedno je ale isté – oplatí sa ich chrániť a starať sa o nich. Mesiac apríl je venovaný lesom, aby upozornil na ich nenahraditeľný význam pre človeka.

Radi chodíte do prírody? Zoberte deti na prechádzku do lesa a vyberte si jeden strom, ktorý sa vám páči, alebo vás niečím zaujal. Tento strom a jeho premeny budete potom sledovať počas celého roka. To znamená, že budete toto miesto navštevovať pravidelne a budete skúmať, ako sa počas štyroch ročných období váš strom a jeho okolie mení, aké zvieratká a rastlinky žijú naokolo… Na zaznamenávanie vašich zistení sme pre vás pripravili niekoľko pracovných listov, ktoré si môžete nakoniec zviazať a urobiť tak malú knižku o vašom strome.

Presný popis tejto perfektnej spoločnej aktivity nájdete TU

Potrebné pracovné listy:

 

 

V rámci aktív Deň Zeme si môžete prečítať aj tento pútavý príbeh a spolu zodpovedať otázky, vyriešiť úlohy a hlavne zabaviť sa 🙂